Založ si blog

Dankove platy

Známy citát „Cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami“ sme, žiaľ, opäť mali možnosť zažiť na vlastnej koži v slovenskej politickej praxi. Hovorím o novele Zákonníka práce, s veľkými fanfárami prezentovanej ako krok, ktorý pomôže desiatkam tisíc zamestnancom získať 13. a 14. plat. Vláda si totiž pri hľadaní lieku na zvýšenie čistého príjmu zamestnancov zvolila cestu, ktorej výsledkom je úplné fiasko. Prečo?

Ak máte skutočný záujem riešiť problém, snažíte sa zistiť príčinu a odstrániť ju. Alebo prinajmenšom zmierniť jej dopady. Túto prácu si, žiaľ, vláda rozhodne nedala. Ak je problémom, že zamestnancom z hrubej mzdy zostáva príliš málo peňazí, treba sa zamerať na to, kam sa peniaze z ich výplat „strácajú“. Každému ekonomicky podkutému človeku je jasné, že kľúč k riešeniu sa skrýva v zmene odvodov a daní. Vláda však chcela nájsť rýchle a pre štát takmer bezbolestné opatrenie. A tak vzniklo takzvané daňovo zvýhodnené vyplácanie 13. a 14. platu, ktoré malo desiatkam tisíc ľudí priniesť dva dodatočné, bonusové príjmy počas roka. Očakávania vlády sa však nenaplnili. Na základe dopytovania firiem, ktorým robíme  daňové poradenstvo a podľa správ  z médií odhadujem, že túto možnosť dokázalo využiť menej ako päť percent firiem.

Regulácia podporujúca extra platy má minimálne päť nedostatkov, ktoré spôsobili jeho okamžitú nefunkčnosť. Ale najzásadnejšia je iná chyba. Totálna ignorancia príčiny. Čiže toho, prečo zamestnancov ostáva z platu menej. Vláda nechce počuť fakt, ktorý je absolútne zrejmý. Slovensko má historicky najvyššie daňovo-odvodové zaťaženie ceny práce. Ocitli sme sa na polceste od rozvojovej k vyspelej ekonomike a je v rukách exekutívy, ktorým smerom sa uberieme. Pretože Slovensko už definitívne nie je krajinou s lacnou pracovnou silou. A to napriek tomu, že vláde sa zdá minimálna aj priemerná mzda príliš nízka. A súčasne máme ďaleko k ekonomike s vysokou pridanou hodnotu a produktivitou práce, ktoré by mohli byť zdrojom zvyšovania príjmov.

Musím spomenúť nepopulárny fakt, ktorý vládna garnitúra nerada počúva. Slovensko má dnes vyššie dane a odvody ako Rakúsko, ktoré dlhodobo patrí do skupiny štátov s vysokým priamym zdanením. V praxi to znamená, že rakúsky zamestnanec s rovnakým hrubým príjmom ako slovenský dostáva na účet viac. A rozdiel nie je vôbec malý. Pri 1 000-eurovom príjme dostane slovenský zamestnanec ročne o 1 355 eur menej. Pri 1 500-eurovom je rozdiel až 1 575 eur. Tieto sumy sú naschvál prispôsobené úrovni slovenského priemerného príjmu. Nehrá totiž rolu, či je skutočná priemerná mzda v Rakúsku vyššia. Toto porovnanie jasne hovorí, že z rovnakého zárobku rakúskemu zamestnancovi berie štát menej ako slovenskému.

Ak by to vláda s podporou 13. a 14. platov myslela vážne, stačilo by napríklad vyberať z nich nižšiu daň. Tak to robia napríklad v Rakúsku. A ak by mala skutočnú odvahu, pustila by sa do návrhu plošného zníženia daňovo-odvodového zaťaženia. Všetko ostatné je, žiaľ, iba šou bez konečného efektu. V tomto prípade bez sľubovaných bonusových peňazí na účtoch bežných ľudí.

Eliminácia dôb sucha a záplav.

17.10.2018

V posledných rokoch sme svedkami sužujúcich období sucha striedaných bleskovými povodňami. Klimatológovia hovoria o globálnom otepľovaní, no my pociťujeme extrémne zimy. Ako tieto prírodné viac »

Skúma ukrajinskú mafiu!

17.10.2018

Lukáš Koco zo Sniny, mesta na krajnom východe Slovenska, je novinárom, ktorý sa len tak nevidí. Už dlhšiu dobu sledujem jeho tvorbu a najviac ma zaráža, ak si pozriem jeho reportáže, ktoré viac »

Zuzana Fialová o plastikách!

14.10.2018

Zuzana Fialová je známou herečkou SND, ktorá sa objavuje aj na televíznych obrazovkách. Momentálne hviezdi ako porotkyňa v šou Tvoja tvár znie povedome, no ľudia si ju môžu pamätať aj ako viac »

ebola

Epidémia eboly v Kongu zatiaľ nepredstavuje celosvetové riziko

17.10.2018 23:24

Od začiatku vypuknutia epidémie v júli tohto roka tu zahynulo nakazením sa ebolou už 211 osôb.

Saudská Arábia, novinár, zmiznutie, nezvestný Džamal Chášukdží , Istanbul

Trump žiada Turecko o poskytnutie nahrávok súvisiacich so zmiznutím Chášukdžího

17.10.2018 22:38

Nemecký minister zahraničných vecí Maas informoval o odložení plánovanej cesty do Saudskej Arábie, kým nebude prípad objasnený.

Beduíni, Negevská púšť, Izrael, ťavy, stany,

Haag varoval Izrael pred možnými vojnovými zločinmi v Predjordánsku

17.10.2018 21:13

Ide o nútenú evakuáciu a demoláciu beduínskej osady Chán al-Ahmar na západnom brehu Jordánu.

Erdogan

Erdogan pricestoval na dvojdňovú návštevu Moldavska

17.10.2018 20:19

S moldavským prezidentom Dodonom podpísali spoločné vyhlásenie o strategickej spolupráci medzi Kišiňovom a Ankarou.

zita

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 3847x
Priemerná čítanosť článkov: 641x

Autor blogu

Kategórie

Archív